Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocatul ma ignora cu desavarsire
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocatul ma ignora cu desavarsire

Buna ziua, am angajat o d-na avocat ca sa deschida un proces civil in luna septembrie 2016 in numele meu. Am platit tot ceea ce mi-a cerut drept cheltuieli diverse fara sa primesc chitante, facturi, etc. Nu stiu nici pana in ziua de azi daca cineva poate pretinde avocatului sa-i elibereze chitante pt. sumele platite. Oricum nu asta e problema mea. Faptul ca de mai bine de o luna aceasta d-na avocat ma evita sistematic mai ales ca in fiecare luna trebuie sa-i trimit alte facturi si note care vor face parte din dosar ca dovezi. Ei bine aceasta doamna avocat Nu imi raspunde la apelurile telefonice, recent mi-a blocat numerele de telefon asa ca daca sun aud ocupat, sms-urile nu le citeste caci primesc raspuns ca mesajul nu a fost primit de catre recipient. Nu raspunde e-mailurilor, cred ca toate mesajele mele au ajuns in spam sau mai rau la gunoi. Am apelat la o ruda de-a dansei ca sa o sune si sa ii spuna ca vreau sa aflu ce se mai aude de cazul meu. A trimis diverse raspunsuri dupa cum urmeaza: 1) am fost la teatru si nu am auzit telefonul; 2) am pierdut telefonul; 3) pai cazul a intrat pe rol, o sa primeasca citatia acasa cand va fi cazul. Cu mine nu a luat legatura sub nici o forma, nu vrea sa vorbeasca cu mine iar eu stau si ma intreb ce rau am facut. I-am transmis acum o saptamana prin acea ruda ca din cauza comportamentului dansei neprofesional am sa merg la barou sa vad ce se poate face impotriva unui avocat indiferent fata de clientul sau. Ruda dansei a sarit imediat ca arsa, cum sa fac asa ceva, cum sa le patez numele si sa-l fac de ras, ca numele lor este cunoscut in oras, ca familia lor este una cu reputatie si respectata in oras, etc. Am raspuns ca daca are reputatie si respect trebuie sa se comporte ca atare. Eu ce ar trebui sa fac? Sa las totul balta, sa sufar eu si familia mea numai ca d-na avocat si familia ei sa nu-si piarda din stralucire? Asa cumrudsa dansei isi apara familia asa trebuie sa fac si eu. In concluzie, as dori sa mi se spuna daca acest comportament din partea unui avocat la care cineva apeleaza de nevoie, este unul normal. Macar sa stiu si sa-mi iau gandul ca voi rezolva vreodata problema cu care ma confrunt. Nu mai am resurse sa caut alt avocat, cu atat mai putin cu cat nu cunosc altul si nici nu as sti la cine sa apelez. Macar ma linistesc si imi vad de viata, consider suma platita pana acum o pierdere si trec peste cu capul sus. Multumesc.
Relatia dintre avocat si client trebuie sa fie una in spiritul legii, statutului si codului deontologic aferente profesiei. Inainte de toate se incheie un contract de asistenta juridica (original si copie) unde se prevad toate clauzele, iar pentru sumele de bani primite cu titlu de onorariu se emite chitanta si factura; pentru alte cheltuieli (taxe timbru, expertize, etc.) se aduc de asemenea dovezi de achitare a acestora.
Stiu ca exista si astfel de avocati din pacate, asadar aveti tot dreptul sa va adresati in scris cu o plangere Baroului din care face parte, cu mentiunea ca probabil nu veti rezolva nimic.
Ulterior puteti apela la instanta de judecata!
Buna ziua, nu stiam si nici nu mi s-a spus despre aceste detalii gen contract, chitante, etc. Va multumesc pentru atentia acordata problemei mele implicit pentru raspuns si sfat. Va urez succes in profesie si sa aveti o zi buna in continuare.
Avocatul ma ignora cu desavarsire.

Buna ziua,
revin in cadrul acestui topic ca sa nu deschid altul pe aceeasi tema. Avocatul meu este in continuare ireperabil. Insa am cautat pe un site care ofera detalii despre dosarele pe rol la judecatoria orasului si nu mica mi-a fost mirarea sa gasesc aceste date care ma privesc personal. Va rog frumos, spuneti-mi ce intelegeti dv. din acest text si daca reiese ca dosarul a fost depus in luna aprilie a.c sau in septembrie asa cum sustinea avocatul atunci cand inca vorbea cu mine si ce inseamna acea solutie. Precizez ca habar nu am avut ca a fost programata o sedinta publica in data 10 mai. Va rog lamuriti-ma ce inseamna toate acestea, eu nu inteleg deloc ce se intampla.
Va multumesc frumos.

Info dosar suna asa:

Stadiu procesual: Fond
Materie: Civil
Obiectul dosarului: obligaţie de a face
Data inregistrarii dosarului: 2017-04-06
Data ultimei modificari: 2017-05-22
Sedinte de judecata:
1. Data: 2017-05-10 Ora: 09:00
Complet: (...)
Solutie: Anulează cererea Pronuntata in data de 2017-05-10
Solutia pe scurt: Admite excepţia anulării cererii de chemare în judecată, invocată din oficiu. Anulează cererea de chemare în judecată formulată
de reclamanta (...), în contradictoriu cu parata (...). Cu cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare, care se va depune la
Judecătoria (...) . Pronunţată în şedinţa publică din data de 10.05.2017.
Tip solutie
ContSters209534, utilizator